CEKIRDEK VE KABUK ISMERKEZI BINALARI

ECOBUILD®, LEED® Core & Shell - Çekirdek ve Dış Cephe Sertifikası alınması konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
LEED® Core & Shell, büyük oranda kiralanan, bina dış kabuğu ve temel çekirdek faaliyetleri yapılarak yaygın tabiriyle içi ham olarak kiralanan iş merkezleri için geliştirilmiş bir sertifika sistemidir. Bu sertifika sisteminde kabuk ve çekirdeği inşa edilmiş binaların kullanıcıları olan kiracılara yönelik de farklı standartlar aranmaktadır.
Özellikle kiralanacak iş merkezleri için uygun olan bu sertifikasyonda kullanıcıların da sisteme katıldığı bir süreç izlenmektedir. LEED® Core & Shell çok daha yüksek seviyede çevreye duyarlı ve sağlıklı ortamlarda kiralanacak olan iş merkezlerinin geleceğini sağlıklı, ekonomik ve çevreye duyarlı kılmaktadır.
Ülkemizde özellikle son yıllarda artan, iç hacmi ham bırakılarak katlar halinde veya flat olarak kiralanması hedeflenen iş merkezlerine olan talebin artmasıyla, LEED® Core & Shell sistemine yüksek bir talep oluşmuştur.
LEED® Core & Shell sisteminde diğer sistemlere göre en fazla puan ‘Enerji ve Atmosfer’ kredilerinden kazanılmaktadır. Ayrıca bu sistemde yenilenebilir enerji kullanımı %1 olması halinde 4 puan kazanılabilmektedir. LEED® Core & Shell sisteminde kiracılara yönelik diğer sistemlerde olmayan farklı kriterler aranmaktadır.
LEED® Core & Shell sistemi 46 kredi başlığı ile en az kredi başlığı olan sistemdir. Ancak bu sistemde LEED® for New Construction sisteminde olduğu gibi toplam 110 puan alma imkanı vardır.